Pani Enka Pani Enka
4239
BLOG

Japońskie kimona męskie (plus dodatki), cz. 2

Pani Enka Pani Enka Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Kimona męskie cz.2

Zwyczajowe kimono męskie jest wykonane z czarnego jedwabiu habutae. Jedyną jego dekoracją jest herb rodzinny, czyli mały, biały znak, umieszczony na plecach i przodu na piersi. Ubiór z herbem nosi nazwę montsuki. Na kimono zakłada się haori (rodzaj żakietu) i hakama (szerokie spodnie).

Na mniej uroczyste okazje nosi się kimona wełniane. Latem mężczyźni ubierają się w domu w lekkie kimono z bawełny (yukata) lub krótkie spodnie i bluzę (jimbei).

Jimbei

Zimą można założyć na kimono tanzen, pikowane wierzchnie kimono z bawełny, najczęściej w pasy.

W odróżnieniu od ubioru kobiecego, stroje męskie są znacznie prostsze, składają się zazwyczaj jedynie z pięciu części, nie licząc skarpet i sandałów.

Obecnie męskie kimona różnią się od siebie głównie tkaniną i wzorami. Typowy ubiór męski ma przytłumione, ciemne kolory: czernie, ciemne zielenie i odcienie niebieskiego, czasem brązy. Dominują tkaniny matowe. Niektóre stroje zdobione są w delikatne wzory, materiał ozdobny bywa stosowany często w bardziej swobodnych ubiorach, mogą one mieć także nieco jaśniejszy kolor, taki jak rozjaśnione odcienie purpury, zieleni i niebieskiego. Zawodnicy sumo noszą niekiedy bardzo jasne stroje, na przykład w kolorze fuksji.

Współczesny, nadmuchiwany kostium do sumo

Najbardziej uroczyste kimono jest oczywiście całkowicie czarne a na ramionach, klatce piersiowej i plecach posiada pięć kamon. Mniej uroczyste kimono ma tylko trzy kamon. Noszona do nich bielizna i dodatki powinny być białe.

 Kimono w którym się ćwiczy zawiązuje się specjalnym pasem, który trzeba okręcić dwa razy wokół siebie i związać z przodu. Jeden koniec przekłada się przez pas od góry do dołu, a potem wiąże się jakby wokół niego drugi. Powstaje charakterystyczny i mocny węzeł.

Kimono do ćwiczeń

 

 

_______________________________________________________

Dodatki i elementy stroju związane z kimono

Geta (下駄). Są to drewniane sandały dla mężczyzn i kobiet noszone do yukata. Gejsze noszą yukata o nieco innym wyglądzie.

Geta

 

Haori (羽織) – płaszczyk do kimono, sięgający bioder lub ud, sprawia, że strój staje się bardziej uroczysty. Haori nosili mężczyźni, póki pod koniec okresu Meiji nie zmieniła się moda. Obecnie noszą je także kobiety, choć damskie haori są zwykle nieco dłuższe.

Haori

 

Haori-himo: ozdobiony frędzlami, sznurowe zapięcie do haori. Kolorem najbardziej uroczystym dla haori-himo jest biały.

Haori-himo

 

Hakama () to rodzaj spódnicy lub bardzo szerokich spodni, według tradycji noszony tylko przez mężczyzn, obecnie jednak noszą to także kobiety. 

Hakama

 

Obi () – szarfa lub pas, używany do kimona. Obi nosi się w różny sposób, zależnie od okazji. Kobiece obi są bardziej ozdobne.

Skórzany pas obi męski

 

Pas obi - damski

 

Tabi (足袋) – skarpety o dwóch palcach, sięgające kostek; nosi się je do sandałów.

 

Tabi

 

Waraji (草鞋) –  rodzaj sandałów, noszą go zwykle mnisi.

Waraji

 

Zōri (草履) – sandały plecione z płótna, skóry lub trawy. Zori mogą być bogato zdobione, mogą też nie mieć ozdób wcale. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zori plecione z trawy z białymi paskami są najbardziej uroczystymi butami dla mężczyzn. Przypominają nieco buty "japonki".

Zōri

 

Okobo (bokkuri, pokkuri) - drewniane, wysokie, wydrążone w środku obuwie dla maiko i minarai, czyli kandydatek na gejsze.

Okobo

 

Kanzashi – ozdoby do włosów, które często bywają kunsztownie upięte. Mogą to być kwiaty z jedwabiu, drewniane grzebienie, nefrytowe szpile itd.

Kanzashi

 

Datejime - pas bawełniany, którym obwiązuję się w pasie (gdy założone jest już nagajuban, a także w końcowej fazie obi).

Datejime

 

Hada-juban (hada-gi) - jedwabna, lecz w obecnych czasach częściej spotykana bawełniana koszula bez guzików.

Męski hada-juban

 

Damski hada-juban

 

Susoyoke - dość szeroki, bawełniany pas materiału okalający ciało od pasa w dół (przypomina fartuch używany przez Japończyków).

Susoyoke

 

Naga-juban - długa, bawełniana halka noszona pod kimonem właściwym.

Naga-juban

Pani Enka
O mnie Pani Enka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości